2008. november 17., hétfő

Help me!



Szóval az lenne a sztori hogy ha én otthon a fapados scanneremmel elkezdek kereszthívott diát scannelni akkor kitolja a pirosat az egekig, és tk. használhatatlan lesz a kép addig amég abból nem kapok vissza erőteljesen. Most lehet én vagyok a hülye de gondolom ennek nem így kellene működni. Szóval van erre valami trükk amivel rögtön az eredeti színeit vissza tudom hozni, illetve ha bedobom valami profibb helyre scannelni akkor ott szintén jelentkezik ez az erős piros árnyalat vagy csak az én gagyi scannerem miatt van? Bocsi hogy pancserkodok, csak leadnám mégis a Tűzraktáros képeket és szívesebben dobnám az eredeti színilágával mint a mostani igen érdekesen álló görbékkel...

4 megjegyzés:

Gáspár Milán írta...

A keresztbehivasnak pont az a lenyege, hogy ne az "eredeti" szineket kapd, hanem hogy felcserelodjenek a szinek azaltal hogy mondjuk a diat negativhoz valo vegyszerekben hivjak elo. Es ez minden tipusu filmnel mas eredmenyeket hoz, joforman mindegyiknel mas iranyba csusznak el a szinek, szerintem ez teljesen termeszetes, hiszen kimondottan ezert az eredmenyert szoktuk keresztbehivatni a diat.
Vagy lehet valamit felreertettem.

Ha bedobod vhova szkenneltetni, akkor ott tokeletesen tonkreteszik a keresztbehivassal elert csodalatos szineket, mivel kb automatikusan korrigaljak az eltereseket - mar amennyire tudja a gep - mert alapvetoen ugy gondoljak hogy mindenkinek az elethu szinekre van szuksege.

De akkor miert hivattad keresztbe?

nagy_szabolcs írta...

Akkor én írtam rosszul...

Nem felcserélt színekről beszélek hanem teljesen monokróm élénkpirosról. Magyarul azok a színek sem látszódnak benne amit szabd szemmel látni lehet a negatívon. Ha kb y=x^2 (0 < x < 2; y > 0) [sorry ezt nem tudom máshogy leírni...] görbét állítok be a piros csatira akkor kapom a fenti és a korábbi képeimnél is kapott színvilágot, csakhogy többnyire ettől meg a progi hülyül meg. Szóval engem az érdekelne hogy ez a piros töblet mitől van? Sorry ha én vagyok értetlen...

Gáspár Milán írta...

nem tudom, minden dia mashogy viselkedik c41-ben valo elohivas utan, nekem van olyan fujim ahol az egesz film alapszine zold, marmint szabadszemmel szkenneles nelkul zold, van olyan ami lila, van ami sargasszurke, gondolom ezen is mulik hogy utana egy meghatarozott iranyba elcsuszik az egesznek a szine, es nem csupan felcserelodik.
nekem is van olyanom ami beszkennelve piros iranyba csuszott el teljesen.
mindegyiknel mas lesz az alapszin, tobbet nem tudok mondani, ennyit tapasztaltam en is.

tomka írta...

Alapvetően minden szkennernek azt kell visszaadnia amit vagy a lapolvasóba vagy a dialeolvasóba teszel. Vagyis amit szabadszemmel is látsz. A mai szkennerek úgy vannak megcsinálva, hogy a beolvasás után minél élethűbb legyen a kép vagyis vannak eleve olyan logaritmusok amik idézőjelben javítják a képet. Az okozhat gondot, hogy ha nem természetesek a görbék a szkenner igyekszik javítani, és mind a három görbét egyben kezeli, azaz a red, green, blue-t és ezért elmászik az is amit nem szertetnél. Ha jobb szkennered van akkor ezeket a funkciókat ki lehet kapcsolni. Például nekem CanoScan 8800F Canon szkennerem van ahol én mindent elpasszoltam rajta. Így egy kissé tompaszínű anyagot kapok ugyan a szkennelés során, ám ezt egy kis munkával az eregetihez igen közelállót tudok produkálni, mind diával, mind negával, mind papírképpel. Szóval lehet hogy az a gond, hogy a szkenner mindenkép javítani akar és mondjuk megterheli a zöldet és így a piros is megy vele. Ha nem tudsz állítani a szkennelés paraméterein akkor sajna nincs tippem. Akkor be kell csapni a szkennert, vagyis lehúzol egy rendes diát (amit jól olvas be) és kicseréled a problémás diára vagyis nem csinálsz nézőképet, hanem az előző beállítással szkenneled a diát. Ugyanis a szenner a nézőkép alapján szokott korigálni. Olyan ez mint a beépített fehéregyensúly, a gép igyekszik minél közelebb kerülni az általa jónak definiált kép paramétereihez. Asszem. :-)